فارسي

روسیه: شرایط برای ایجاد منطقه امن در ادلب سوریه آماده است

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد شکست ترکیه در اجرای تعهدات خود در ادلب، باعث شد که ارتش سوریه وارد میدان شود.

 

 

وزارت دفاع روسیه گفت که پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه طی هفته‌های گذشته باعث شد که آنچه ترکیه از اجرای آن عاجز بود، محقق شود.

سرتیپ «یوری بورینکف»، فرمانده مرکز آشتی در پایگاه هوایی حُمیمیم سوریه (وابسته به وزارت دفاع روسیه) چهارشنبه گفت که موفقیت‌های اخیر ارتش سوریه شرایط را برای ایجاد منطقه امن که توافق سوچی بر آن تصریح دارد، فراهم کرد.

در بیانیه‌ای که این مرکز منتشر کرده، آمده است: «ارتش سوریه عربی توانست بر جاده "ام ۵" سیطره پیدا کند؛ این جاده از اراضی منطقه کاهش تنش ادلب می‌گذرد. ارتش سوریه همچنین تشکیلات مسلح تروریستی وابسته به "هیئت تحریر الشام" (جبهه النصره) و گروه‌های همپیمان با آن‌ را که بر این جاده سیطره داشتند، شکست دهد».

به گفته این فرمانده روس، توافق سوچی که در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ حاصل شد، بر ایجاد منطقه امن در ادلب تأکید دارد و ناکامی ترکیه در اجرای بندهای مربوط به این توافق، ارتش سوریه را مجبور کرد که دست به عملیات‌های اضطراری بزند.

بورینکف گفت که موفقیت‌های ارتش سوریه، به حملات تروریست‌ها و کشته شدن غیرنظامیان بر اثر این حملات پایان داد.

توافق سوچی توافقی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سفر خود به شهر ساحلی سوچی سال ۲۰۱۸ و دیدار با همتای روس خود با آن موافقت کرد.

توافق سوچی چه بود؟

بر اساس توافق سوچی، روسیه و ترکیه به توافق رسیدند که منطقه امن عاری از سلاح به عرض ۱۵ الی ۲۰ کیلومتر در ریف جنوبی ادلب و شمال حماه، بین گروه‌های معارض و نیروهای ارتش سوریه ایجاد شود.

همچنین این توافق از روسیه می‌خواهد توقف عملیات‌های ارتش سوریه در استان ادلب را تضمین کند، مشروط بر اینکه در مقابل نیز ترکیه گروه‌های تندرو و افراطی را از منطقه کاهش تنش دور کند و آزادی انتقال ساکنان منطقه، ورود کالاها و بازیابی روابط تجاری و اقتصادی از طریق مناطق ام ۴ (حلب لاذقیه) و ام ۵ (حلب حماه) با پایان ۲۰۱۸ تضمین شود. بیش از یک سال از آن زمان گذشته ولی مفاد آن اجرا نشده است.

طرفین روس و ترک همچنین توافق کردند که با تروریسم مقابله کنند و همه اقدامات لازم برای آتش‌بس پایدار را اتخاذ کنند که ایجاد گشت‌های نظامی-امنیتی و مراکز دیدبانی از جمله این اقدامات بود. از این مراکز ۱۲ مرکز متعلق به ترکیه بود.

با این حال ترکیه تا به امروز موفق به عقب‌راندن تروریست‌ها و جدا کردن معارضان میانه‌رو از آن‌ها نشده است؛ امری که منجر به ازسرگیری عملیات ارتش سوریه شد و طی آن، بیش از ۶۵۰ کیلومتر تا به امروز در جنوب غربی حلب و جنوب و شرق ادلب آزاد گردد.

 

 


تعليقات الزوار

الإسم
البريد الإلكتروني
عنوان التعليق
التعليق
رمز التأكيد